Aktualności
"Czytam, więc mogę! - stawiam na kreatywną lekturę."
„Kto czyta książki – żyje podwójnie”, tak powiedział Umberto Eco.Mając na uwadze te mądre
i prawdziwe słowa, polonistka J.Celebias poleciła uczniom w dobie kwarantanny, aby czytali
i tworzyli.Dzięki ich wysiłkowi, wyobraźni i ... mocy literarury, powstały ciekawe lapbooki, recenzje, okładki, mapy myśli. Zapraszamy do obejrzenia prac, które prezentujemy jako akcję "Czytam, więc mogę - stawiam na kreatywną lekturę"
26kwiŚwietlicowe nowinki
Mimo, że szkoła jest zamknięta, świetlica szkolna tętni wirtualnym życiem. Codziennie do naszych uczniów wysyłane są propozycje spędzania czasu wolnego. Interaktywne czytanie, zabawy ruchowe czy prace plastyczne, to tylko niektóre z nich. Miło nam jest również poinformować, że w tym tygodniu zakończył się konkurs na najpiękniejszą Marzannę. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie i wysłane prace. Życząc dużo zdrowia zapraszamy do oglądania galerii.
24kwiAkcja "Namaluj tęczę"
Uczniowie klasy III zaprosili wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji "Namaluj tęczę". Należało namalować farbami wyrazistą tęczę na kartce z bloku lub innym papierze i przykleić ją do okna, wychodzącego w stronę ulicy. W ten sposób wszyscy mieli się dowiedzieć, w których domach mieszkają dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły z powodu koronawirusa, ale grzecznie przestrzegają zasad, dzięki którym będą zdrowe i będą mogły za jakiś czas wrócić do szkoły.
03kwiKonkurs fotograficzny w ramach obchodów "100lecia Powstań Śląskich"
Klasa VII wzięła udział w rekonstrukcji fotografii związanej z powstaniami śląskimi. Najpierw uczniowie wyrazili chęć udziału w przedsięwzięciu, następnie sami wybrali zdjęcie, do którego przygotowali samodzielnie stroje. Zabawy i śmiechu było bardzo dużo. Uczniowie z bardzo dużym zaangażowaniem podeszli do tematu, czego efekty widać na zamieszczonych zdjęciach :) Oryginalna fotografia pobrana została ze strony https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/powstania-slaskie-krotka-historia/.
26lutBezpieczna przerwa
14 lutego 20 r. w naszej szkole odbył się apel związany z bezpieczeństwem podczas przerw. W apelu brały udział klasy I-III. W obecności dyrektora, nauczycieli oraz Rzecznika Praw Ucznia, uczniom przypomniane zostały zasady BHP obowiązujące w szkole oraz zasady zachowania się podczas przerw. Podczas rozmowy uczniowie dzielili się z gronem pedagogicznym swoimi uwagami, omówiono wartości takie jak godność czy szacunek do drugiego człowieka. Uczniowie byli bardzo aktywni. Doskonale znają takie pojęcia jak bezpieczeństwo, konsekwencja, godność, szacunek. Dzielili się swoimi doświadczeniami. Omówione zostały niebezpieczne zachowania podczas przerw oraz konsekwencje jakie mogą z tego wyniknąć. Wspólnie szukano twórczych rozwiązań. Uczniom przypomniano, że zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc dyrektora, nauczycieli i Rzecznika Praw Ucznia.
16lutTragedia Górnośląska
W dniu 13.02.2020 w naszej szkole zakończył się cykl lekcji z historii dotyczący Tragedii Górnośląskiej 1945-1948. Uczniowie poznali tragiczne losy Górnego Śląska i jego mieszkańców (w tym także Gliwic) tuż po zakończeniu II wojny światowej. Tragedia Górnośląska zgodnie z definicją IPN to "represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych". Przez lata o tych wydarzeniach nie wolno było mówić, a tym bardziej pisać. Dopiero w latach 90-tych zaczęto spisywać wspomnienia, gromadzić dokumenty oraz pisać o tym tragicznym i mrocznym czasie, w ten sposób upamiętniając ofiary. Nasza szkoła złożyła wieniec oraz zapaliła znicz pod Pomnikiem Ofiar Wojen i Totalitaryzmów w Parku Chopina oraz uczciła pamięć minutą ciszy.
11lutPierwszaki w bibliotece
31.01.2020r. uczniowie klasy I odwiedzili naszą szkolną bibliotekę. Dzieci w bajkowych strojach wkroczyły do wypożyczalni przy dżwiękach piosenki "Witajcie w naszej bajce". Zostały serdecznie powitane przez panią biblotekarkę i starszych kolegów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami czytelniczymi, zachęcili do czytania i korzystania ze szkolnego księgozbioru. Pierwszaki zapoznały się z pomieszczeniem biblioteki, poznały zasady zachowania się w wypożyczalni i czytelni.
Kulminacyjnym punktem spotkania było wybranie przez każdego ucznia ciekawej książeczki i jej wypożyczenie. Od tej chwili pierwszaki stały się oficjalnymi użytkownikami naszej biblioteki
07lut- 05lut
- 03lut
- 03lut
Lekcje bez podręczników i zeszytów...
Ta forma pracy jest uwielbiana przez uczniów, a stopień ich przygotowania do pracy projektowej jest zaskakujący. Ewaluacja zajęć prowadzonych bez podręcznika, ćwiczeń i zeszytu, potwierdza wysoki stopień zdobytej wiedzy o Marii Skłodowskiej - Curie. Różne źródła i sposoby zdobywania wiedzy oraz eksperymentowanie w klasie zamienionej w laboratorium, przyczyniło się do zainteresowania osobą polskiej noblistki i ugruntowania wiedzy na temat jej życia i wynalazków.
30styFerie w SP 2 - zabawne i pełne wrażeń. Zobaczcie sami! :)
Podczas ferii zorganizowano dla uczniów wiele atrakcji, m.in. odbył się "Bal u Dziadka Mroza" połączony z zabawami i grami zespołowymi. W czasie balu wybrano najlepszych tancerzy. Odwiedziliśmy też bawialnię "Dżungla", Willę Caro, gdzie uczniowie podczas warsztatów tworzyli biżuterię, wybraliśmy się do kina, a na zakończenie tego cudownego i pełnego emocji czasu, wybraliśmy się do parku trampolin. Pobyt w tym niezwykłym miejscu, okazał się wspaniałą lekcją wychowania fizycznego. Skacząc na trampolinach, uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój, wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii.
27styVI Międzyszkolny konkurs plastyczny
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy III Oliwia Jabłońska otrzymała wyróżnienie w VI Międzyszkolnym konkursie plastycznym "Moje wymarzone drzewko świąteczne". To wyróżnienie po raz kolejny potwierdza plastyczne uzdolnienia Oliwki. Brawo!
08styŚwiętowanie przed świętami...
Ostatni szkolny dzień przed przerwą śwąteczną z okazji Świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. Na szkolnej scenie odgrywane są jasełka, które w tym roku przygotowały panie Joanna Celebias i Agnieszka Śliwka. Uczniowie klasy VI w przepięknych strojach, zaczarowali widownię granymi przez siebie rolami. Wokalnie uroczystość uświetniła uczennica klasy V Lena Mandok, a muzycznie uczeń klasy III Paweł Skorynko. W tym roku uwagę zwróciły zupełnie nowe scenariusze jasełek, szczególnie autorski scenariusz pani Joanny Celebias, napisany i grany w śląskiej gwarze. Po jasełkach, uczniowie mieli świąteczne spotkania w klasach ze swoimi wychowawcami. Zza klasowych drzwi dochodziły zapachy świątecznych potraw i dźwięki śpiewanych kolęd i pastorałek.
20gruRodzinne warsztaty świąteczne
Rodzinne warsztaty świąteczne na stałe już wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 2 w Gliwicach z Pracownią Działań Artystycznych i Projektowych. Ich celem jest integracja mieszkańców osiedla Wilcze Gardło, a święta są do tego dobrym pretekstem. Frekwencja była duża i wszyscy świetnie się bawili. Uczestnicy zrobili śliczne ozdoby i miło było patrzeć jak współpracują babcie, mamy i tatusiowie z dziećmi.
20gruMagia świąt w świetlicy
Ho! Ho! Ho! Magia świąt ogarnęła świetlicę. Dzięki zaangażowaniu dzieci sala wygląda bajecznie. Mikołaje z waty czy zimowe krajobrazy, to tylko niektóre z naszych prac. Zachęcamy rodziców do oglądania twórczości swoich pociech. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, każdego dnia wita się z nami świetlicowa żabka. Daje uczniom wiele radości, a przy okazji uczy opieki. Korzystając z okazji życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
15gruIV etap projektu "Our world" w klasach VI i VII
Wykonanie plakatu z przesłaniem zakończyło realizację projektu w klasach VI i VII. Starsi uczniowie, podobnie jak ich młodsi koledzy, skupili swoje przesłania na plakacie na ekologii.
5
20gruIII etap projektu "Our world" w klasach VI i VII
Starsi uczniowie wykonali piękne prace w ramach III etapu projektu, który polegał na odzwierciedleniu wzorów regionalnych.
7
20gruMiejski Konkurs Informatyczno - Historyczny
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Filip Mierzejowski w interesujący sposób połączył swoje umiejętności informatyczne z wiedzą historyczną i został zwycięzcą Miejskiego Konkursu Informatyczno - Historycznego pod tytułem "100 lecie Powstań Śląskich". Brawo Filip!
14gruKoncert kolęd i piosenek świątecznych
Tym razem na szkolnej scenie nasi uczniowie wprowadzili zaproszonych gości, czyli swoje rodziny, w świąteczny nastrój, kolędując i śpiewając świąteczne piosenki w języku polskim, niemieckim, angielskim i hiszpańskim.
14gruMłodzi wielcy...
Podsumowaniem realizowanego w klasie VIII projektu promującego naukę programowania, było wykonanie zadania przygotowanego przez współpracujących ze szkołą w tym projekcie programistów z firmy Softserve. Chętni uczniowie nie tylko zmagali się z trudną sztuką programowania, ale musieli też przystąpić do obrony swojej pracy, czyli zbudowanych przez siebie programów. W obecności programisty pana Marcina Sierżanta i nauczyciela informatyki Gabrieli Dylong, młodzi programiści dowiedli, że firmy programistyczne mogą szeroko otwierać dla nich drzwi. Na zdjęciu z nagrodami od firmy i już po "obronie", "młodzi wielcy" uczniowie klasy VIII, Mikołaj Ostrowski i Marcin Szumski. Gratulacje chłopaki!
11gruIV etap projektu "Our world"
Uczniowie klasy III zakończyli realizację projektu "Our world". Ostatni etap realizowany we współpracy z panią Katarzyną Hajok - Bierkowską pomógł dzieciom zrozumieć funkcje plakatu jako artystycznego gatunku grafiki użytkowej, czyli zwrócenie uwagi odbiorcy, zainteresowanie tematem. Uczniowie poznali też cechy plakatu, takie jak prostota, zwięzłość, przejrzystość, czytelność. Jak zwykle z entuzjazmem przystąpili do twórczej pracy polegającej na wykonaniu plakatów, których tematyka wpisała się w realizowane przez szkołę działania ekologiczne.
11gruNasi uczniowie w szkolnych i międzyszkolnych konkursach
Z przyjemnością informujemy, że w międzyszkolnym konkursie literacko - plastycznym "Jesień nie musi być nudna" sukcesy odnieśli również nasi uczniowie. W części literackiej tego konkursu I miejsce zdobyła Emilia Głuchowska z klasy VII, II miejsce przypadło uczennicy klasy VIII Martynie Janusz, II miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła Natalia Malik z klasy V. W części plastycznej tego konkursu wyróżnienie otrzymała Maja Malczewska z klasy VI.
10gruMikołajki
W tym roku przyszedł do naszych uczniów Mikołaj. Miał duży brzuch, długą brodę i wyśmienity nastrój. Oprócz prezentów, przyniósł ze sobą garść humoru(podpowiedział dzieciom, że pięć jedynek to też piątka...). Taki Mikołaj bardzo przypadł dzieciom do gustu.
Dziękujemy Mikołajowi, że pamiętał o naszych dzieciach.
10gruAndrzejkowy Dzień Piżamy...
Andrzejki to czas zabaw połączony z różnego rodzaju wróżbami. Wróżenie z butów wywoływało dreszczyk emocji, przekłuwanie serca w celu poznania imienia przyszłego męża, powodowało wybuchy śmiechu, ale też niepokoju...W tym radosnym dniu uczniowie, i nie tylko oni, zamienili swoje ubrania na piżamy.
29lisTydzień Ekologii
W dniach od 25.11 do 29.11. 2019 r. w naszej szkole w ramach obchodów Tygodnia ekologii, realizowany był projekt edukacji ekologicznej dla klas I-VIII pod hasłem "Tworzywa sztuczne a środowisko".
Podczas trwania projektu podejmowane były różnorodne działania m.in. lekcje tematyczne, również językowe, wykonane zostały gazetki tematyczne, prace plastyczne, instrumenty muzyczne. Cały czas w naszej szkole trwają zbiórki elektrośmieci oraz baterii, a w ramach akcji charytatywnej zbieramy plastikowe nakrętki. Wszystkie wytwory uczniów zostały zaprezentowane w klasach w postaci gazetek oraz wystaw.
15gruII etap projektu "Our world" w klasach VI i VII
Flora i fauna w wykonaniu uczniów klas VI i VII
8
29lisBohaterON
Nasza szkoła we wrześniu i październiku brała udział w akcji "BohaterON - włącz historię". Nasi uczniowie przygotowali wiele przepięknych laurek dla naszych powstańców, a na lekcjach historii przybliżony został im temat wojny i samego powstania. Nasi uczniowie żywo zainteresowali się tematem i aktywnie uczestniczyli w całym projekcie.
22lisPrzerwany marsz
15.11.2019 w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć po raz drugi przedstawicieli pokolenia "Dzieci wojny". W związku z realizacją "żywej lekcji historii" uczniowie wraz z dyrektorem i gronem pedagogicznym zorganizowali spotkanie pokoleń. Po występie uczniów, goście zostali zaproszeni na poczęstunek,a uczniowie klasy 8 przeprowadzili wywiad z naszymi gośćmi-świadkami historii. Uczniowie wysłuchali niezwykłych wspomnień z czasów wojny. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i obecność.
22lisIII etap projektu "Our world"
W trzecim etapie projektu uczniowie próbowali swoich sił w wykonywaniu regionalnych wzorów. Na podstawie zgromadzonych w klasie, dzięki pomocy rodziców, materiałów ozdobionych takimi wzorami, pochodzących z domowych zbiorów babć i prababć oraz wykorzystując zasoby internetowe, uczniowie próbowali wiernie odtworzyć te wzory. Efekty przedstawiamy na zdjęciach i przesyłamy do Tajlandii.
21lisĆwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy
Każdy człowiek powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Ważne, żeby w odpowiedniej chwili wiedzieć jak pomóc osobie będacej w potrzebie. Uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatach
i nabyli już podstawową wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Zajęcia z uczniami przeprowadził pan Arkadiusz Ciepliński.
19lisNasz nauczyciel w Brukseli...
W latach 2014-2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gliwicach uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Erasmus+ "Discovering Europe", współpracując ze szkołami z Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Projekt ten został mianowany "historią sukcesu" przez panel ekspertów Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Komisji Europejskiej. W związku z tym p.Magdalena Stasiak, nauczyciel języka angielskiego w SP2 i główny koordynator projektu, na zaproszenie Komisji Europejskiej wzięła w tym roku udział w dwóch wydarzeniach w Brukseli: Drugim Europejskim Szczycie Edukacji (https://ec.europa.eu/education/summit_en) we wrześniu oraz w konferencji Wspieranie Rozwoju Kompetencji Kluczowych (https://ec.europa.eu/education/events/supporting-key-competence-development-learning-approaches-and-environments-in-school-education_en) w
14lisNarodowe Święto Niepodległości
8 XI odbyła się szkolna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III z wychowawcą. W czasie uroczystości o godzinie 11.11 w ramach akcji MEN "Szkoła do hymnu", wszyscy uczestnicy akademii odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".
09lisWyróżnienie w projekcie "Our world"
Thanks for all the amazing portrait work that's been uploaded. I've shown my classes many of them, and I have lots of new ideas for next time. I loved these silhouettes from Australia and this amazing piece from Poland...
Dziękuję za wszystkie niesamowite prace portretowe, które zostały przesłane. Pokazałam moim klasom wiele z nich i mam mnóstwo nowych pomysłów na następny raz. Uwielbiam te sylwetki z Australii i ten niesamowity obraz/portret z Polski ...
05lisProgramowanie w języku C ++ - projekt we współpracy z programistami
Programowanie jest nauką jeszcze jednego języka. Języka potrzebnego w przyszłości. Programowanie uczy jasnego wyrażania swoich oczekiwań, logicznego myślenia, wytrwałości i cierpliwości w szukaniu nowych rozwiązań. Uczniowie klasy VIII kontynuują rozwijanie umiejętności programowania w języku C++, a uczniowie klasy VII stawiają pierwsze kroki w kształtowaniu tej umiejętności. Wspierają ich w tym programiści firmy Softserve Łukasz Pająk, Łukasz Wysocki i Marcin Sierżant. Uczniowie zainteresowani rozwijaniem umiejętności programowania w języku C++, będą mogli korzystać ze wsparcia programistów, którzy udostępnili naszym uczniom skrzynkę kontaktową, gdzie będą mogli otrzymywać wsparcie w swoich zmaganiach z programowaniem.
02lisW szkolnej świetlicy
Każdego dnia nasza świetlica tętni życiem. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów jest przyjaźnie i kolorowo, a jesienny klimat zawitał u nas na dobre. Mamy również Świetlicową Złotą Rybkę, która bacznie obserwuje dzieci i spełnia ich życzenia.
05lisAkcja MEN „Szkoła pamięta”
Cel: uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Termin: 25- 30.10.2019
Działania: apel poświęcony pamięci osób zmarłych ważnych dla szkoły i środowiska lokalnego, zorganizowanie wystawki upamiętniającej ważne dla danej społeczności, wydarzenie - Tragedię Górnośląską 1945- 1948, przygotowanie okolicznościowych gazetek z okazji 1 listopada w klasach; posprzątanie opuszczonych grobów na lokalnym cmentarzu,- odwiedzenie grobów osób zmarłych ważnych dla szkoły
i środowiska lokalnego,
27paź"Our world" - II etap projektu
Florę i faunę uwiecznioną na zdjęciach, a następnie odzwierciedloną na papierze przez uczniów klasy III prezentujemy na zdjęciach poniżej.
10
24paź"Our world" - I etap projektu realizowany w klasach VI i VII
Uczniowie klas VI i VII pod kierunkiem p. A Śliwki sprawnie radzili sobie z wykonaniem autoportretów.
10
24paź"Z Podwórka Na Stadion O Puchar Tymbarka"
16.10.2019 roku odbył się XX turniej "Z Podwórka Na Stadion O Puchar Tymbarka" w Zabrzu. W turnieju brali udział chłopcy z klasy 5 i 6. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w imprezie. Rozegrali dwa mecze, które trwały 2 razy po10 minut. Oba mecze zakończyły się remisem 1:1. Każdy mecz był emocjonujący. W decydującym spotkaniu nasza drużyna odpadła w rzutach karnych. Uczniowie również mieli wsparcie trenera z APG, który udzielał im dodatkowych rad. Chłopcy w nagrodę otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe medale.
18paź
Zapowiedzi
Przerwa świąteczna trwać będzie od 17 IV do 22 IV 25 r.
21 maja 25 r - zebrania rodziców
Rok szkolny 2024/2025
Lekcje i przerwy:
8.00 - 8.45
8.55 - 9.40
9.50 - 10.35
10.45 - 11.30
11.40 - 12.25
12.40 - 13.25
13.35 - 14.20
Jak zamówić obiad dla dziecka w szkole?
Informacje dotyczące zamawiania posiłków
Działania w ramach programu "Laboratoria przyszłości"
Klauzula informacyjna - zdalne nauczane
O szkole
Na korytarzu naszej szkoły znajduje się Szkolna skrzynka zaufania, której celem jest podejmowanie szybkich interwencji w trudnych sprawach dotyczących szkolnego życia, eliminacja zachowań aspołecznych, profilaktyka uzależnień, poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci
i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne to 800 12 12 12.Sekretariat: poniedziałek - piątek w godzinach 7.30 - 15.30
Pedagog: Katarzyna Maciejuk
Poniedziałek: 8.00 - 12.00
Wtorek: 8.00 - 12.00
Czwartek:12.30 - 15.30
Pedagog specjalny: Joanna Jarmal
Poniedziałek: 12.15 - 16.00
Czwartek:12.15 - 16.00
Piątek:12.15 - 15.45
Psycholog: Dawid MarszałekWtorek: 8.00 - 12.30
Środa: 11.45 - 15.15
Piątek: 1045 - 14.45
Warto przeczytać:
Jak być rodzicem nastolatka?
Dobrobyt czy dobrostan...
O depresji
EmpatiaRodzice zainteresowani kontaktem z panem psychologiem, proszeni są o telefoniczne umawianie wizyt przez sekretariat.
Logopeda: Grażyna Przystasz
Piątek: 12.00 - 16.00
Biblioteka: Dorota PieleckaPoniedziałek: 9.50 - 10.40, 11.40 - 12.40, 13.35 - 13.45
Wtorek: 10.45 - 12.45
Środa: 8.00 - 11.40, 12.25 - 14.30, 15.15 - 15.30
Czwartek: 8.40 - 11.40
Piątek: 8.40 - 10.40