Aktualności
Lubimy eksperymentować
Dzieci mają w sobie wrodzoną aktywność poznawczą. Lubią działać samodzielnie. Rozwijają kreatywność, pomysłowość, umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, a biologia, fizyka czy chemia mogą nawet przez młodsze dzieci zostać zrozumiane. I lekcje mijają wtedy jakoś szybciej...
16
19paźPromujemy bezpieczeństwo w sieci
Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadzają dzieci w wirtualny świat, tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przed czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach. Uczniowie wzięli udział w wydarzeniu online „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Spektakl miał na celu pomóc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Często prowadzone w tym zakresie akcje i projekty, dają dzieciom szansę na bezpieczeństwo w sieci..
14paźProjekt czytelniczy w klasie III
Uczniowie klasy III wzięli udział w nietypowej lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Gliwicach. W nowy rok szkolny warto wejść ze zgraną klasą i dobrym humorem. "Biblioteka z klasą"
to projekt, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa i edukacja biblioteczna poprzez zabawę. Podczas zajęć dzieci zostały zabrane w podróż po bibliotece i jej zakamarkach, odkrywały jej tajemnice, uczestnicząc w podchodach i rozwiązując zagadki oraz zadania.
15wrz- 31paź
Piknik rodzinny
Najlepszym miejscem na szkolną imprezę jest boisko na świeżym powietrzu. W ten sposób własnie zaplanowano organizację pikniku w naszej szkole. Oprócz rozgrywek sportowych przygotowano atrakcje dla wszystkich uczestników. Były też konkurencje, w których dzieci mogły wziąć udział ze swoimi rodzicami. Szkolny piknik był okazją do dobrej zabawy i wstępem do rozpoczynających się wakacji.
24czeSukces Filipa i Oliwii
Uzdolnieni matematycznie uczniowie naszej szkoły, brali udział w Międzynarodowym konkursie "Kangur Matematyczny". Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res.Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dwoje naszych uczniów odniosło w tym konkursie sukces. Uczeń klasy IV Filip Ferfecki został laureatem konkursu, a uczennica klasy II Oliwia Tłuścik zdobyła wyróżnienie.Wielkie gratulacje dla naszych zdolnych matematyków. Brawo!
21czeZaszachowani
Mistrz ma już imię!
Z wielką radością zawiadamiamy, że Mistrzem Zaszachowanych został Jakub Piegza.
2 miejsce, po dogrywce, zajął Grzegorz Mirecki, a 3 Paweł Skorynko.
Gratulujemy.
Dziękujemy też pozostałym uczestnikom turnieju za sportową postawę.
Do zobaczenia za rok!4
21czeErasmus+ TELE
W dniach 6-9 czerwca 2022 gościliśmy w naszej szkole w ramach projektu Erasmus+ TELE nauczycieli ze wszystkich szkół partnerskich (La Muña, Hiszpania-Katalonia, Hiszpania, Norwich, Wielka Brytania, Trzic, Słowenia, Pielavesi, Finlandia). Goście dzielili się wiedzą i doświadczeniem, zaś nasi uczniowie mieli okazję poznawać kulturę różnych krajów europejskich oraz doskonalić swoje umiejętności językowe.
16czeSukces Mai
W bieżącym roku szkolnym uczennica klasy VIII Maja Malczewska osiągnęła sukces. Maja została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z chemii. Jesteśmy z Ciebie dumni. Wielkie gratulacje!
22sieTydzień ekologii
W dniach 30.05 - 03.06.2022 w naszej szkole odbywał się "Tydzień ekologii "pod hasłem "Woda - nasze wspólne dobro".
Podczas lekcji tematycznych uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, zdobyli wiele nowych informacji, realizowali zadania, tematycznie związane z projektem, tworzyli prace plastyczne, zapoznali się z przysłowiami i powiedzeniami związanymi z wodą, wykonali gazetki klasowe oraz uczyli się piosenek.
08czeDzień Dziecka w SP 2
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - J. Korczak
1 czerwca, w Dniu Dziecka, nasi uczniowie mieli sporo powodów do uśmiechu...
5Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten dzień, Szkolne Koło Wolantariatu przygotowało dla młodszych uczniów "Zgaduj, zgadulę". Dzieci mogły konkurować ze sobą, rozwijać zmysły, kształtować umiejętności, a przede wszystkim się uśmiechać. Uczniowie klasy VIII wykazali się nie tylko pomysłowością, ale i fantastycznym podejściem do młodszych kolegów.
04czeDla Ciebie mamo...
Każda mama z największą przyjemnością ogląda występ swojego dziecka na szkolnej scenie. 31 maja mamy miały taką możliwość. Było wzruszająco, wesoło i rock and rollowo...
4
04czeZ mamą i dla mamy
23 maja 2022 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty pt. "Z mamą i dla mamy". Organizatorem było Szkolne Koło Wolontariatu wspierane przez mamę Filipa i Kacpra. Uczestnicy wydarzenia własnoręcznie wykonali prezenty dla mam, które przy kawie i ciastku wspierały wysiłki swoich dzieci.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom za aktywną obecność, a także prowadzącej Pani Aleksandrze Mierzejowskiej za pomysł na spotkanie.
27majŻywa lekcja historii
Uczniowie klasy II mieli okazję przenieść się w świat, którego nie znają. Dzięki wizycie w Izbie Tradycji w Sośnicowicach i uprzejmości pani Teresy Szymońskiej, dzieci mogły nie tylko poznać tradycje i kulturę Śląska, ale "dotknąć" jego historii.
37
18majMinikomisariat
Minikomisariat to projekt profilaktyczny realizowany przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Jego głównym celem jest edukacja dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Nasi uczniowie uczestniczyli w akcji 12 maja.
13majSpotkanie autorskie z Marcinem Koziołem
28 kwietnia gościł w naszej szkole Marcin Kozioł. Jak się szybko okazało, to nie tylko autor wielu ciekawych książek, ale i człowiek, który potrafił zainteresować swoimi opowieściami nawet najbardziej opornych słuchaczy! Bo mówił z pasją zarówno o swoich pasjach, jak i o podróżach i doświadczeniach życiowych.Uczniom podobały się eksperymenty "z prądem" oraz możliwość otrzymania autografu. Teraz pozostaje tylko dać się wciągnąć historiom zapisanym w licznie zakupionych książkach.
Miłej lektury!
30kwiBezpieczeństwo na co dzień
25 kwietnia uczniowie klasy 8 uczestniczyli w warsztatach "Bezpieczeństwo na co dzień", prowadzonych przez dr inż. Anetę Grodzicką oraz mgr inż. Ewę Głuszek z Politechniki Śląskiej z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Podczas profesjonalnie przeprowadzonych zajęć, uczniowie zdobyli rzetelną wiedzę na następujące tematy: wypadek przy pracy, ryzykowne zachowania, powódź, pożar w pomieszczeniach, środki ochrony indywidualnej. Nauczyli się jak reagować oraz pomagać w konkretnych sytuacjach życiowych.
25kwiSukces uczennicy klasy II Julii Grochowiny
Z największą przyjemnością przekazujemy informację o sukcesie drugoklasistki Julii Grochowiny. Julia reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Cyferka" organizowanym przez I Społeczną Szkołę Podstawową w Gliwicach i zdobyła II miejsce. Gratulujemy Ci Julio i życzymy kolejnych sukcesów.
23kwiDzień Ziemi
22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, porządkowały teren wokół szkoły. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie i uśmiech na twarzy.
28kwiZaszachowani
Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w konkursie na projekt integracji środowiska lokalnego ze szkołą. Szczęście się do nas uśmiechnęło i pomysł na zorganizowanie zajęć propagujących królewską grę - "Zaszachowani" - zyskał akceptację i dofinansowanie w kwocie 2500 zł. Za te pieniądze zakupimy zestawy szachów wraz z zegarami, przeprowadzimy cykl spotkań szachistów - hobbystów, prelekcje z trenerami szachowymii zawodnikami oraz zorganizujemy turniej. Autorką projektu jest nauczycielka j.polskiego p. J. Celebias.
08kwiLekcja poza szkołą
Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą to najlepszy sposób na zdobycie i poszerzenie wiedzy przyrodniczej. Gliwicka palmiarnia ukazuje zwiedzającym świat roślin użytkowych, tropikalnych i sukulentów oraz świat zwierząt środowisk słodkowodnych.
08kwiZostań odkrywcą wulkanów
Tematem kolejnego "Spotkania z nauką" były wulkany, ich budowa, rodzaje, występowanie. Przy okazji dzieci mogły też obejrzeć różnego rodzaju minerały i poznać ich skomplikowane nazwy. Pojawienie się w klasie wulkanu, a co najlepsze, doprowadzenie do jego erupcji, to doświadczenie, które zafascynowało dzieci i wywołało sporo śmiechu.
28marSpotkanie z prehistorią
Uczniowie klasy II mieli okazję przenieść się do przeszłości, czyli świata dinozaurów i nie tylko. Jak oddychały, jak biegały, jak wygladały, jak ewoluowały, to tylko fragmenty wiedzy, którą mogli zdobyć. Największą gratką było jednak trzymanie we własnych dłoniach skamieniałości mamuta. Ile ważył jego ząb? Odbyło się szacowanie. Zwycięzca, Marcel, który najdokładniej oszacował wagę mamuciego zęba, otrzymał nagrodę. Dziękujemy Pani Aleksandrze Mierzejowskiej za to fantastyczne spotkanie.
25mar- 01lut
Wojewódzki Konkurs Kulinarno - Językowy
Zakończył się drugi etap II Wojewódzkiego Konkursu Kulinarno-Językowego „Backwettbewerb-alle lieben Omas Kuchen” - Winter und Weihnachten in unserer Küche. Z przyjemnością informujemy, że finalistką tego konkursu została uczennica klasy V Oliwia Jabłońska. Brawo Oliwko!
01lutSpotkanie z ekologią
Edukacja ekologiczna dzieci jest niezwykle ważna w uświadomieniu potrzeby i konieczności ochrony środowiska. Uczniowie klasy III wzięli udział w "Spotkaniu z Ekologią część III" organizowanym przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach. Uczniowie w ramach spotkania przygotowali również prace konkursowe pt. "Pocztówka z Gliwic, miasta czystej przyszłości".
13gruMiędzyszkolny Konkurs Plastyczny "Dary jesieni"
W naszej szkole jest liczna grupa uzdolnionych plastycznie i rozwijających te uzdolnienia uczniów i uczennic. Jedną z nich jest uczennica klasy II Emilia Mandok. Emilka zdobyła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Dary jesieni". Gratulujemy Ci Emilko i życzymy kolejnych sukcesów!
13gru„Mała książka – wielki człowiek”
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” na spotkaniu z bibliotekarzem uczniowie kl. I otrzymali specjalny pakiet, na który składają się: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki oraz ,,Kreatywny alfabet"– plakat.
10gru"BohaterON" - włącz historię!
Jak co roku, nasza szkoła aktywnie przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
10gruProgram "Poznaj Polskę"
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły
dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych
z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi. Uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do miejsc z Wykazu Punktów Edukacyjnych:
04gru- 04gru
Szkoła pamięta
Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do akcji "Szkoła pamięta". Z tej okazji uczciliśmy pamięć, nie tylko najbliższych ale też lokalnych bohaterów. Zapaliliśmy znicz w miejscach pamięci na grobach bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny w Zabrzu i Gliwicach. Przygotowany został plakat o bohaterze z Gliwic Majorze Antonim Romanie NOWOSADOWSKIM.
18lisProjekt „Pamięć'81”
Nasza szkoła włączyła się w realizację projektu, którego celem było przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.Działania:- pokaz filmu „Nie zabierajcie mamy",- przegotowanie kącika historycznego „40 lat po stanie wojennym",- wystawa na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez IPN,- wywiady uczniów klasy 8 z członkami rodziny, którzy byli świadkami tego wydarzenia,- uczestnictwo nauczycieli historii i języka polskiego w cyklu wykładów „Odkrywamy historię Solidarności",- udział uczennic klasy 8 w I Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”i przygotowanie plakatu na temat stanu wojennego.
18lisW świecie fizyki...
Eksperymentowanie to ulubiona przez dzieci metoda odkrywania, poznawania, uczenia się. Tym razem dzieci zostały wprowadzone w świat fizyki. Dziękujemy Pani A. Mierzejowskiej za "przygodę z oddziaływaniem międzycząsteczkowym".
9
27paźAkcja informacyjno - edukacyjna "Wirusoochrona"
W drugim dniu projektu, uczniowie najpierw układali rymowanki związane z hasłem przewodnim akcji. Potem, wykorzystując ułożone rymowanki i inne materiały zgromadzone jeszcze przed rozpoczęciem projektu, zrobili transparenty. Inicjatywą wieńczącą projekt był happening po osiedlu
z przygotowanymi przez dzieci transparentami.
04paźAkcja informacyjno edukacyjna "Wirusoochrona"
Uczniowie klasy II zakończyli pierwszy etap działań związanych z udziałem w akcji. Całodniowy projekt polegał na promowaniu podstawowych zasad higieny, w celu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą kropelkową, zwróceniu uwagi na rolę szczepień ochronnych, zachęcaniu do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania oraz zdobyciu wiedzy na temat bakterii i wirusów. Dzieci obejrzały film pod tytułem "Czy wirus żyje?", poznały róznice pomiędzy bakterią a wirusem, choroby, które wywołują, sposoby zapobiegania tym chorobom. Dowiedziały się o istnieniu bakterii złych i dobrych, jaka jest rola dobrych bakterii i na czym polega działanie złych bakterii. Poznały nazwy i wygląd bakterii, których kształty mogły podotykac na odpowiednim materiale dydaktycznym. Wykorzystując słownictwo kojarzące się z tematem projektu, najpierw rozwiązywały krzyżówkę, a potem w pracy grupowej tworzyły nowe krzyżówki. P
01paź- 15lis
Konkurs Śląskiej Sieci Metropolitarnej
Uczennice klasy I w roku szkolnym 2020/21 Lena Szlecht i Antonina Tutaj brały udział w informatycznym konkursie Śląskiej Sieci Metropolitarnej pod hasłem "Za czym tęskniliście podczas nauki zdalnej" i zdobyły nagrody. Brawo dziewczynki!
25czeZaproszenie do udziału w projekcie 100/100 - Przywróćmy pamięć o powstańcach
Z okazji 100. rocznicy wybuchu III zwycięskiego powstania śląskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Pokolenie, przy współpracy Muzeum Śląskiego w Katowicach, Fundacji Ślązacy.pl oraz Towarzystwa Poszukiwań Historycznych zainaugurowany został projekt badawczo-popularyzatorski 100/100. Jego cele to popularyzacja sylwetek bohaterów okresu powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku,
a także pogłębienie wiedzy o tamtych wydarzeniach i zebranie materiałów dotyczących uczestników powstań śląskich i akcji plebiscytowej. Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
27majUwaga KONKURS!
Z okazji stulecia powstań śląskich ogłaszamy szkolny konkurs fotograficzny.
Należy wybrać dowolne zdjęcie z lat 1919-1921, przebrać się na wzór postaci z okresu powstań, postarać się odwzorować sytuację i wykonać fotografię czarno-białą lub w kolorze sepii.
Praca może być indywidualna lub grupowa.
Następnie proszę wysłać do p. B. Dulik lub p. D. Pieleckiej.
Termin wykonania 31.05.2021.
Powodzenia i miłej zabawy !!!
16maj
Zapowiedzi
Przerwa świąteczna trwać będzie od 17 IV do 22 IV 25 r.
21 maja 25 r - zebrania rodziców
Rok szkolny 2024/2025
Lekcje i przerwy:
8.00 - 8.45
8.55 - 9.40
9.50 - 10.35
10.45 - 11.30
11.40 - 12.25
12.40 - 13.25
13.35 - 14.20
Jak zamówić obiad dla dziecka w szkole?
Informacje dotyczące zamawiania posiłków
Działania w ramach programu "Laboratoria przyszłości"
Klauzula informacyjna - zdalne nauczane
O szkole
Na korytarzu naszej szkoły znajduje się Szkolna skrzynka zaufania, której celem jest podejmowanie szybkich interwencji w trudnych sprawach dotyczących szkolnego życia, eliminacja zachowań aspołecznych, profilaktyka uzależnień, poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole.
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci
i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne to 800 12 12 12.Sekretariat: poniedziałek - piątek w godzinach 7.30 - 15.30
Pedagog: Katarzyna Maciejuk
Poniedziałek: 8.00 - 12.00
Wtorek: 8.00 - 12.00
Czwartek:12.30 - 15.30
Pedagog specjalny: Joanna Jarmal
Poniedziałek: 12.15 - 16.00
Czwartek:12.15 - 16.00
Piątek:12.15 - 15.45
Psycholog: Dawid MarszałekWtorek: 8.00 - 12.30
Środa: 11.45 - 15.15
Piątek: 1045 - 14.45
Warto przeczytać:
Jak być rodzicem nastolatka?
Dobrobyt czy dobrostan...
O depresji
EmpatiaRodzice zainteresowani kontaktem z panem psychologiem, proszeni są o telefoniczne umawianie wizyt przez sekretariat.
Logopeda: Grażyna Przystasz
Piątek: 12.00 - 16.00
Biblioteka: Dorota PieleckaPoniedziałek: 9.50 - 10.40, 11.40 - 12.40, 13.35 - 13.45
Wtorek: 10.45 - 12.45
Środa: 8.00 - 11.40, 12.25 - 14.30, 15.15 - 15.30
Czwartek: 8.40 - 11.40
Piątek: 8.40 - 10.40